Ημερίδα με θέμα "Εκφοβισμός (Bullying): Μύθοι και Πραγματικότητες στη Διάρκεια των Σπουδών. Πρόληψη και Αντιμετώπιση"

Παρασκευή 24, Απριλίου 2015 15:12

Το Παρατηρητήριο Φοιτητών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων σας προσκαλεί να παρευρεθείτε στην Ημερίδα που διοργανώνει με θέμα:

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση της πανεπιστημιακής κοινότητας και η έναρξη διαλόγου σχετικά με τον εκφοβισμό στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Στην ημερίδα θα συζητηθούν ο ορισμός και οι διάφορες μορφές του εκφοβισμού, όπως εκφράζονται σε διάφορες ηλικίες και διάφορα πλαίσια, με ιδιαίτερη έμφαση στις εκδηλώσεις του εκφοβισμού στην πανεπιστημιακή ζωή.

Θα παρουσιαστούν οι επιπτώσεις του εκφοβισμού στο θύμα και τρόποι βελτίωσης της επικοινωνίας και αποτελεσματικότερης υποστήριξης των θυμάτων. Θα γίνει εντοπισμός της προβληματικής των συγκρούσεων στις ομάδες ομοίων και θα ονομαστούν οι κοινωνικές και πολιτισμικές παράμετροι τους. Τέλος, θα γίνουν προτάσεις που αφορούν την πρόληψη και αντιμετώπιση του εκφοβισμού στο χώρο του πανεπιστημίου

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 29 Απριλίου 2015, 11:00-14:00 στο Β’ Αμφιθέατρο, ΚΕΔΕΑ.

Θα χαρούμε να σας έχουμε κοντά μας.

Αρχεία:
BULLING_2.jpg2,69 Mb