Επετειακό Αφιέρωμα στο σεισμό της Θεσσαλονίκης

Όπως κάθε μεγάλη φυσική καταστροφή, έτσι και ο μεγάλος σεισμός της Θεσσαλονίκης στις 20 Ιουνίου 1978 προκάλεσε πολυάριθμα θύματα και σημαντικές ζημίες, αφήνοντας ανεξίτηλες μνήμες σε όσους τον έζησαν. Τον πανικό της πρώτης στιγμής διαδέχθηκε η έντονη ανησυχία των επόμενων ημερών σχετικά με το αν θα ακολουθούσαν και άλλες δονήσεις, ενώ γενική ήταν και η εντύπωση ότι η πολιτεία δεν ήταν προετοιμασμένη να αντιμετωπίσει μια τέτοια κρίση. Μέσα σε αυτές τις συνθήκες, η Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κλήθηκε να προσφέρει τις υπηρεσίες της προς το κοινωνικό σύνολο. Μέσα σε ελάχιστο χρόνο συγκροτήθηκαν ομάδες επιφορτισμένες, σε συντονισμό με συναδέλφους από άλλες σχολές και τις αρμόδιες υπηρεσίες της πολιτείας, να ελέγξουν την έκταση των ζημιών στα κτίρια και να αξιολογήσουν τις ανάγκες επιδιορθωτικών παρεμβάσεων. Άλλα μέλη της σχολής επικεντρώθηκαν στα μνημεία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, πολλά των οποίων είχαν πληγεί από το σεισμό. Με ακατάπαυστη εργασία μέσα στο καλοκαίρι και –χωρίς υπερβολή– μεγάλη δόση αυταπάρνησης οι συνάδελφοι συνεισέφεραν αποφασιστικά στην επιτυχή διαχείριση της πρωτόγνωρης κρίσης και στην επάνοδο της πόλης στους κανονικούς της ρυθμούς. Με αφορμή τη συμπλήρωση 30-ετίας από το σεισμό του 1978 και σε ένδειξη της ευγνωμοσύνης της προς όλους όσους συνέβαλαν στο να ξεπεραστεί η τότε κρίση, η κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής αποφάσισε την έκδοση ενός επετειακού τεύχους. Η έκδοση αυτή αποσκοπεί στο να αποτυπωθούν οι μνήμες από τη μεγάλη καταστροφή, αλλά και να καταγραφεί η σημαντική επιστημονική πρόοδος που συντελέστηκε έκτοτε στη σεισμική θωράκιση των κτιρίων, τις μεθόδους προσεισμικού και μετασεισμικού ελέγχου, αλλά και γενικότερα στην τεχνολογία των κατασκευών και τη σεισμολογική έρευνα.

(Απόσπασμα από την έκδοση για τα 30 χρόνια από τον μεγάλο σεισμό της Θεσσαλονίκης, προλογίζει ο Καθ. κ. Νικόλαος Μουσιόπουλος)