Ψήφισμα για την απώλεια του Νικολάου Μάργαρη

Τρίτη 02, Ιουλίου 2013 00:24

ΨΗΦΙΣΜΑ

Οδύνη και βαθειά θλίψη εκφράζει η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για την απώλεια του εν ενεργεία Κοσμήτορος της Σχολής

Νικολάου Ι. Μάργαρη

λαμπρού συναδέλφου, Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

Επίσης, εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.

Τα μέλη της Κοσμητείας θα παρακολουθήσουν την εξόδιο ακολουθία, η οποία θα τελεσθεί στον Βόλο, στον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου, αύριο Τρίτη 2 Ιουλίου, ώρα 16.30΄.

Από το Κτήριο Διοίκησης του Α.Π.Θ. θα αναχωρήσει λεωφορείο, ώρα 12.00΄.

Στη μνήμη του εκλιπόντος θα κατατεθεί στεφάνι.

Μάργαρης Νικόλαος

Ο Νικόλαος Μάργαρης του Ιωάννη γεννήθηκε στην Αθήνα στις 10 Φεβρουαρίου 1949. Έζησε τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια στον Βόλο και έλαβε την εγκύκλιο παιδεία του από το Β' Γυμνάσιο-Λύκειο Βόλου. Απόκτησε το πτυχίο φυσικής και το μεταπτυχιακό δίπλωμα ηλεκτρονικής φυσικής (ραδιοηλεκτρολογίας) από το Τμήμα Φυσικής της Φυσικομαθηματικής Σχολής και το διδακτορικό δίπλωμα από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κατά τα έτη 1972, 1975 και 1982 αντίστοιχα. Ήταν στέλεχος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων και Μηχανικών Υπολογιστών από το 1977 και κατείχε θέση με αντικείμενο τα Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά.

Δίδαξε πλειάδα μαθημάτων, όπως Ηλεκτρονική, Ηλεκτροτεχνία, Ηλεκτρικές Μετρήσεις, Ψηφιακά Κυκλώματα, Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, Ηλεκτρονικά Ισχύος, Θεωρία Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων και Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά. Σχεδόν για όλα αυτά τα μαθήματα έχει συγγράψει ή μεταφράσει κλασικά εκπαιδευτικά συγγράμματα.

Κατά καιρούς αρθρογράφησε στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο θίγοντας προβλήματα ευρύτερου κοινωνικού ενδιαφέροντος.

Διεξήγαγε βασική και εφαρμοσμένη έρευνα. Στα πλαίσια της βασικής του έρευνας διατύπωσε τη μη γραμμική θεωρία του αναλογικού PLL, ενώ στα πλαίσια της εφαρμοσμένης εφηύρε μεθόδους και ανέπτυξε διατάξεις για την ελαχιστοποίηση των απωλειών όλων των ηλεκτρικών μηχανών.

Η τρέχουσα ερευνητική του δραστηριότητα αναφερόταν στην ανάλυση-ερμηνεία της φυσικής συμπεριφοράς και στον εύρωστο έλεγχο των διακοπτικών μετατροπέων ισχύος, στον έλεγχο ηλεκτρικών κινητήρων χωρίς τη χρήση αισθητήρα ταχύτητας και στον αυτόματο προσδιορισμό (αναγνώριση) των παραμέτρων των ελεγκτών (φυσικών συστημάτων) παρατηρώντας τη θεωρία του αυτομάτου ελέγχου από μια διαφορετική σκοπιά.

Υπήρξε εκπρόσωπος του Τμήματος στη Σύγκλητο του Α.Π.Θ. (1988-89), διευθυντής του Τομέα Ηλεκτρονικής-Υπολογιστών (1992-94), αναπληρωτής πρόεδρος του Τμήματος (1993-95). Πρόεδρος του Τμήματος (2005-2009). Οργάνωσε και διηύθυνε το 1ο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης των φοιτητών του Τμήματος.

Από το 2010, διετέλεσε Κοσμήτωρ της Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ. .

Αρχεία:
Pshfisma-gia-Margarh.pdf529 Kb