Τελετή αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του ΑΠΘ, του καθηγητή του ETH, Armin Gruen

Πέμπτη 17, Σεπτεμβρίου 2015 15:20

Θεσσαλονίκη, 17/9/2015

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής και το Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του ΑΠΘ, διοργανώνουν εκδήλωση αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του ΑΠΘ, τον καθηγητή του Ελβετικού Ομοσπονδιακού Ινστιτούτου Τεχνολογίας  Ζυρίχης (ETH) Armin Gruen.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρα 18.00, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

[ Φωτογραφικό άλμπουμ από την εκδήλωση ]

[ Βίντεο της εκδήλωσης ]

Το πρόγραμμα της Τελετής είναι το εξής:

Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητή Κωνσταντίνο Κατσάμπαλο.
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Μήτκα.
Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του ΑΠΘ, Καθηγητή Δημήτριο Τσούλη.
Έπαινος του τιμώμενου (Laudatio) από τον Καθηγητή του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του ΑΠΘ, Πέτρο Πατιά..
Αναγόρευση και Επίδοση Διασήμων.
Αντιφώνηση και Ομιλία του τιμώμενου, με θέμα: “Everything moves”
Μουσικό Πρόγραμμα.
Λήξη Τελετής.

Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό του τιμώμενου.

Armin Gruen

Γεννήθηκε στις 27-4-1944 στο Bad Berneck της Γερμανίας. Έλαβε το δίπλωμα μηχανικού Dipl.-Ing. (Geodetic Sciences) από το Τεχνικό Πανεπιστήμιο Μονάχου το 1968 και το διδακτορικό του τίτλο Dr.-Ing. (Photogrammetry) από το ίδιο Πανεπιστήμιο το 1974.

Ερευνητής, Γερμανικό Γεωδαιτικό Ερευνητικό Κέντρο, Ακαδημία Επιστημών Βαυαρίας (1968-1969), Επίκουρος Καθηγητής, Ινστιτούτο Φωτογραμμετρίας και Χαρτογραφίας, Τεχνικό Πανεπιστήμιο Μονάχου (1969-1976), Αναπληρωτής Καθηγητής, Έδρα Φωτογραμμετρίας, Τεχνικό Πανεπιστήμιο Μονάχου (1976-1981), Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Γεωδαιτικών Επιστημών, Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Οχάιο, ΗΠΑ (1981-1984), Καθηγητής, Ινστιτούτο Γεωδαισίας και Φωτογραμμετρίας, Ελβετικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Ζυρίχης (ΕΤΗ) (1984-2009), Ομότιμος Καθηγητής ΕΤΗ από 1-9-2009.

Εργάστηκε εκπαιδευτικά και ερευνητικά σε πολλά Πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Γερμανίας, Αυστραλίας, Κίνας, Φινλανδίας, Ολλανδίας, Ταιβάν, Ταϋλάνδης ΗΠΑ, κλπ. Υπηρέτησε σαν σύμβουλος σε πολλές κυβερνητικές υπηρεσίες, τεχνικές εταιρίες και κατασκευαστές φωτογραμμετρικών συστημάτων σε πολλές χώρες όπως Australia, Bhutan, Botswana, Brazil, Cambodia, Canada, China, Denmark, England, Finland, France, Germany, Greece, Great Britain, Honduras, Indonesia, Italy, Japan, Laos, Malaysia, Myanmar, Mexico, Mongolia, Netherlands, Peru, Russia, Saudi-Arabia, South Africa, Spain, Sweden, Syria, Taiwan, Thailand, Turkey, USA, USSR, Yugoslavia, Vietnam, κλπ.

Ο καθηγητής Gruen είναι ένας από τους σημαντικότερους διεθνώς καθηγητής της Φωτογραμμετρίας σε πολλά ερευνητικά πεδία. Η ερευνητική του δραστηριότητα καλύπτει θέματα όπως: Αναγνώριση και ανακατασκευή αντικειμένων με ψηφιακές φωτογραμμετρικές τεχνικές, προσδιορισμός σημείων με ιδιαίτερα υψηλή ακρίβεια σε εφαρμογές εγγύς και εναέριας φωτογραμμετρίας, αναγνώριση και μέτρηση γραμμών με snakes, δορυφορική φωτογραμμετρία, βιομηχανικός έλεγχος ποιότητας, ανάλυση κίνησης, μοντελοποίηση προσώπου και σώματος, φωτογραμμετρία πραγματικού χρόνου, UAV φωτογραμμετρία, τρισδιάστατα μοντέλα πόλεων, τεχνικές τρισδιάστατων μοντέλων ειδικά για εφαρμογή στην πολιτιστική κληρονομιά και στην ιατρική κλπ.

Υπήρξε μέλος της συντακτικής επιτροπής  πολλών επιστημονικών περιοδικών και δημοσίευσε πάνω από 500 εργασίες ενώ υπήρξε κύριος συντάκτης σε πάνω από 21 βιβλία και πρακτικά συνεδρίων.

Το έργο του έχει διακριθεί διεθνώς και έχει επανειλημμένα τιμηθεί:
1980: "Otto von Gruber Gold Medal", International Society for Photogrammetry, (ISP), Hamburg.
1985, 1995 και Honorable Mention 1989: "Talbert Abrams Award", American Society of Photogrammetry and Remote Sensing (ΑSPRS), Washington, D.C.
1994: "Fairchild Award", ΑSPRS, Washington, D.C.
1995: Honorary Professor of the Wuhan Technical University of Surveying and Mapping, China
1999: Miegunyah Distinguished Fellowship Award, University of Melbourne, Australia
2000: ISPRS U.V. Helava Award, ISPRS
2002: Honorary Professor of the Yunnan Normal University, Kunming, China