Βραβείο Εξαίρετης Πανεπιστημιακής Διδασκαλίας εις μνήμην Βασίλη Ξανθόπουλου και Στέφανου Πνευματικού 2011

Δευτέρα 14, Φεβρουαρίου 2011 13:33

Το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας προκηρύσσει από το 1991 το Ετήσιο Βραβείο Εξαίρετης Πανεπιστημιακής Διδασκαλίας Βασίλη Ξανθόπουλου - Στέφανου Πνευματικού.
Το βραβείο είναι ετήσιο και συνοδεύεται από χρηματικό ποσό 3.000 €, που προέρχεται από τους τόκους ιδιωτικών συνεισφορών φυσικών προσώπων, ομάδων, ή συλλόγων, που θέλησαν να τιμήσουν με την ίδρυση του βραβείου τη μνήμη του Βασίλη Ξανθόπουλου και του Στέφανου Πνευματικού, καθηγητών του Πανεπιστημίου Κρήτης και μελών του Ι.Τ.Ε., που δολοφονήθηκαν το βράδυ της 27ης Νοεμβρίου 1990 στο Ηράκλειο, τη στιγμή που επιτελούσαν από κοινού το διδακτικό λειτούργημα.