Casus belli, Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη- ΑΟΖ, Τοποστρατηγική

Διάλεξη του κ. Νίκου Λυγερού που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23/2/2011 και ώρα 19:00 στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Δευτέρα 21, Φεβρουαρίου 2011 11:15

Η Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, προκειμένου να συμβάλει στην επιστημονική, τεχνική και στρατηγική μελέτη του θέματος της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης ως εθνικoύ προβληματισμού και επέκτασης του πλαισίου των χωρικών υδάτων και του λεγόμενου Casus Belli, οργανώνει διάλεξη του Νίκου Λυγερού. Ο κ. Λυγερός εντάσσει το όλο πρόβλημα στο χώρο της τοποστρατηγικής, που αποτελεί συνδυασμό της στρατηγικής με την τοπολογία. Βασικά εργαλεία στην ανάλυσή του αποτελούν τα διαγράμματα Voronoi και η τριγωνοποίηση Delaunay, που αντιπροσωπεύουν το νέο θεωρητικό υπόβαθρο της έννοιας της μέσης γραμμής.

Με την πραγματοποίηση της εκδήλωσης αυτής, η Πολυτεχνική Σχολή κάνει μια συγκροτημένη προσπάθεια όχι μόνο να εξηγήσει τη σοβαρότητα και τη σημαντικότητα της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης στον ελληνικό λαό, αλλά και να δώσει, επιπλέον, το στίγμα της ως πανεπιστημιακός χώρος σ’ έναν  τομέα που έχει ανάγκη από δημιουργική φαντασία και καινοτόμες ιδέες, για να εξασφαλίσει αντικειμενικά αποτελέσματα πάνω στα οποία, ως επιχειρήματα, θα μπορέσει να βασιστεί και η διπλωματία μας, για να ενισχύσει τις εθνικές μας θέσεις ακόμα και σε μία κατάσταση κρίσης.

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2011, ΩΡΑ 19:00 ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΛΕΤΩΝ ΤΟΥ Α.Π.Θ.

Αρχεία:
AFISSA.pdf134 Kb