Ο Μιχάλης Μπλέτσας στο ΝΟΗΣΙΣ 8/5/2012

Τετάρτη 02, Μαΐου 2012 10:23

Ο διακεκριμένος Έλληνας επιστήμονας και ερευνητής της πληροφορικής, Μιχάλης Μπλέτσας, θα παρουσιάσει την Τρίτη 8 Μαΐου 2012, στις 19.30, στο ΝΟΗΣΙΣ ομιλία του με θέμα "Καινοτομία στην εποχή του Διαδικτύου και το ελληνικό πρόσωπο της κρίσης".

Η παραπάνω εκδήλωση γίνεται στο πλαίσιο του 4ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής που θα πραγματοποιηθεί στις 8 και 9 Μαΐου 2012 στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος.

Σύντομο βιογραφικό

Ο Μιχάλης Μπλέτσας είναι Ερευνητής και Διευθυντής Πληροφορικής στο Media Lab του ΜΙΤ όπου και εργάζεται από το 1996.

Είχε την ικανότητα και την επιστημονική γνώση να βρεθεί στην καρδιά της καινοτομίας και να ηγηθεί ομάδας ατόμων που φαντάστηκαν έναν καλύτερο κόσμο. Είναι από τα ιδρυτικά μέλη της προσπάθειας "Ένα Laptop Ανά Παιδί" (OLPC) όπου και είχε κεντρική συνεισφορά στον σχεδιασμό και την υλοποίηση του πρωτοπόρου φορητού υπολογιστή "ΧΟ", καθώς και της συνδεσιμότητας του στο διαδίκτυο.

Είναι συνιδρυτής της Velti A.E., μιας πολύ επιτυχημένης εταιρείας που δραστηριοποιείται στον χώρο της διαφήμισης στην κινητή τηλεφωνία και έχει πολυποίκιλη συμβουλευτική επιχειρηματική δραστηριότητα.

Έχει υλοποιήσει δίκτυα ευρυζωνικής πρόσβασης βασισμένα σε τεχνολογίες αιχμής συμπεριλαμβανομένης μιας από τις πρώτες δοκιμαστικές πλατφόρμες ADSL καθώς και διαφόρων ασυρμάτων τεχνολογιών.

Ο κύριος Μπλέτσας έχει δώσει πολλές κεντρικές ομιλίες σε διεθνή συνέδρια και έχει εκτεταμένη κοινωφελή δραστηριότητα. Είναι απόφοιτος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ και κάτοχος MSc Μηχανικού Η/Υ από το Boston University.

ΝΟΗΣΙΣ, 6ο χμ Θεσσαλονίκης - Θέρμης
Ελισάβετ Κωνσταντίνου