Πρόσκληση σε Ημερίδα με τίτλο "Personal Reality" και θέμα την συμβολή της προσωπικότητας

Τρίτη 13, Δεκεμβρίου 2016 17:05

Διατηρώντας μια παράδοση ετών στις μεγάλες ιατροκοινωνικές δράσεις, το παράρτημα Θεσσαλονίκης της Επιστημονικής Εταιρίας Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας (Ε.Ε.Φ.Ι.Ε) με τον εξωστρεφή προσανατολισμό που το διακρίνει, διοργανώνει την ημερίδα: «Personal Reality : Γνώρισε τον εαυτό σου , κατάλαβε τους άλλους». Πρόκειται για μια εκδήλωση ευρύτερου κοινωνικού ενδιαφέροντος , ανοικτή σε όλους τους φοιτητές του πανεπιστημίου μας αλλά και στο κοινό της Θεσσαλονίκης που δεν στερείται ,ωστόσο , επιστημονικού χαρακτήρα. Αποτελεί μια ευκαιρία για εσωτερική ενδοσκόπηση και ανοίγει ένα παράθυρο προς την αυτογνωσία και την αυτοβελτίωση.

Πέντε διακεκριμένοι ομιλητές , ο καθένας από τη δική του σκοπιά και προσέγγιση , αναλύουν τις πτυχές της προσωπικότητας που μας διαμορφώνουν ως άτομα, αλλά και είναι καταλυτικές στην προσωπική και επαγγελματική μας επιτυχία.

Ξεκινώντας , ο αναπληρωτής καθηγητής ψυχιατρικής ΑΠΘ κ. Κωνσταντίνος Φουντουλάκης θα αναλύσει την αλληλεπίδραση συμπεριφοράς και προσωπικότητας. Η κ. Φιλοθέη Ματσίγκου,σύμβουλος καριέρας, θα συσχετίσει την προσωπικότητα με την επαγγελματική επιλογή, ενώ η κ. Εύη Αυλογιάρη ,δικηγόρος και διαμεσολαβήτρια , θα παρουσιάσει τρόπους αποτελεσματικής διαχείρησης διαφορετικών προσωπικοτήτων στο επαγγελματικό περιβάλλον. Ο κ. Νικόλαος Δημητριάδης, ειδικός στις νευροεπιστήμες στο χώρο του marketing, θα διασαφηνήσει, εν συνεχεία, τη σημασία της νοοτροπίας στο επιχειρείν και της συναισθηματικής νοημοσύνης στην επαγγελματική επιτυχία. Κλείνοντας , με τη βοήθεια του αναπληρωτή καθηγητή ψυχιατρικής ΑΠΘ κ.Λουκά Αθανασιάδη, θα ανακαλύψουμε τα συστατικά εκείνα του χαρακτήρα που συνιστούν πόλο έλξης κατά την αναζήτηση ερωτικού συντρόφου. Θα πραγματοποιηθεί επίσης και ένα test προσωπικότητας ώστε να προκύψουν εξατομικευμένα συμπεράσματα.

Η ημερίδα, που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Α.Π.Θ.,  θα λάβει χώρα στην αίθουσα τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ την Πέμπτη 15 Δεκεμρίου στις 17.30 . Η είσοδος θα είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ ενώ θα χορηγηθεί και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ.

Για το πρόγραμμα της ημερίδας μπορείτε να ανατρέξετε σε αυτό ακολουθώντας το σύνδεσμο: https://goo.gl/RpsNIj

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1794638997457862/