Τιμητική εκδήλωση για τον Θωμά Βασιλειάδη

Τετάρτη 14, Νοεμβρίου 2018 11:57

Εκδήλωση για τον Θωμά Βασιλειάδη

Η κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής, με την ευκαιρία της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, θα τιμήσει τη μνήμη του αποφοίτου της Θωμά Βασιλειάδη, ενός ανθρώπου που στα χρόνια της επτάχρονης δικτατορίας αγωνίστηκε για την αποκατάσταση της δημοκρατίας, φυλακίστηκε γι’ αυτό από τη χούντα και σημάδεψε με την παρουσία και τον λόγο του το φοιτητικό κίνημα στα χρόνια της μεταπολίτευσης.

Η Πολυτεχνική Σχολή τον έχει τιμήσει, τοποθετώντας στην είσοδό της αναμνηστική πλάκα, θέλοντας να θυμίζει ότι η παροχή της γνώσης δεν αποτελεί έναν μονοδιάστατο ουδέτερο δρόμο στην κοινωνία, αλλά ότι είναι άρρηκτα δεμένη με την ελευθερία και τη δημοκρατία.

Η εκδήλωση στη μνήμη του Θωμά Βασιλειάδη θα πραγματοποιηθεί στον χώρο της Σχολής στις 12 το μεσημέρι της 17ης Νοεμβρίου και σ' αυτήν θα παραστεί και η οικογένεια του τιμώμενου.