Συνεργασία της Πολυτεχνικής Σχολής με την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος και το Δίκτυο Πίνδος

Δευτέρα 27, Ιουλίου 2020 22:40

Την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020 υπογράφηκε σύμφωνο συνεργασίας ανάμεσα στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ, την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ) και το Δίκτυο Δήμων περιοχής Πίνδου. Το σύμφωνο προβλέπει στρατηγική συνεργασία και αλληλοϋποστήριξη σε περιβαλλοντικές, κοινωνικές, οικονομικές, πολιτιστικές και άλλες δραστηριότητες, μέσα από κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά, αναπτυξιακά ή άλλα προγράμματα, με συνδιοργάνωση εκδηλώσεων, ημερίδων και συνεδρίων, καθώς και με εκπόνηση πανεπιστημιακών εργασιών. Στόχοι του είναι η πολύπλευρη και βιώσιμη ανάπτυξη της παραμελημένης, αλλά πλούσιας σε ποικίλους πόρους περιοχής του Δικτύου και η ανάδειξη των δυνατοτήτων συνεισφοράς της Πολυτεχνικής Σχολής σε παρόμοιες προσπάθειες.

Το σύμφωνο συνυπέγραψαν οι Δ. Παπαστεργίου, πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Α. Στεργίου, δήμαρχος Αργιθέας και πρόεδρος του Δικτύου, και Κ.Λ. Κατσιφαράκης, κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής, κατά τη διάρκεια εκδήλωσης στο αμφιθέατρο «Παναγής Παναγιωτόπουλος» της Σχολής.

Αρχεία:
IMG_0287.jpg6,85 Mb