Επίσκεψη του Δ.Σ. του Ελληνικού δικτύου πόλεων με ποτάμια στη Σχολή

Δευτέρα 28, Ιουνίου 2021 22:10

Την Πέμπτη 17 Ιουνίου επισκέφθηκαν τη Σχολή μέλη του νέου Δ.Σ. του Ελληνικού δικτύου πόλεων με ποτάμια, με το οποίο η Πολυτεχνική έχει συνάψει μνημόνιο συνεργασίας. Η συνάντηση έγινε στο Αμφιθέατρο «Π. Παναγιωτόπουλος». Από το Δίκτυο συμμετείχαν ο νέος πρόεδρός του και Δήμαρχος Λεβαδέων κ. Ι. Ταγκαλέγκας, ο κ. Ι. Ιωαννίδης, Αντιπρόεδρος του Δικτύου και Δήμαρχος Δέλτα, ο κ. Ν. Καρανικόλας, Δήμαρχος Νάουσας και καθηγητής της Σχολής μας, ο κ. Σ. Μελισσόπουλος, ταμίας του Δικτύου και Δημοτικός σύμβουλος Δήμου Ξάνθης και ο κ. Γ. Χαρίσης, συντονιστής του Δικτύου. Από την πλευρά της Σχολής, τους υποδέχθηκαν ο Κοσμήτορας Κ.Λ. Κατσιφαράκης και ο καθηγητής Κ. Υάκινθος, που θα αναλάβει Κοσμήτορας από τον Σεπτέμβριο. Συμμετείχε και ο καθηγητής Κ. Τοκμακίδης. Όλοι όσοι πήραν μέρος στη συνάντηση, τόνισαν την επιθυμία τους για συνέχιση και διεύρυνση της συνεργασίας του Δικτύου και της Πολυτεχνικής Σχολής, που αποβλέπει στην τοπική ανάπτυξη, στην προστασία των υδατικών πόρων και του περιβάλλοντος γενικότερα, καθώς και στη διατήρηση και προβολή της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.