Πρόσκληση συμμετοχής σε Ημερίδα: «Οι πλημμύρες της Θεσσαλονίκης: Προκλήσεις και Προοπτικές»

Ανακοινώσεις για τους φοιτητές / αποφοίτους
Τρίτη 07, Μαρτίου 2023 15:28

Το Δημοτικό Συμβούλιο Νέων Θεσσαλονίκης και το Sustainable Development Solutions Network - SDSN Youth Black Sea, σε συνεργασία με την τοπική ομάδα SDG Students Hub AUTh, σας προσκαλούν να συμμετέχετε στην ημερίδα «Οι πλημμύρες της Θεσσαλονίκης: Προκλήσεις και Προοπτικές», η οποία θα λάβει χώρα την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 μεταξύ 18:00-21:30, στο ΚΕΔΕΑ (Αμφιθέατρο ΙΙΙ και Φουαγιέ -1).

Στόχος της ημερίδας αποτελεί η ανάδειξη του ζητήματος των πλημμυρών που πλήττει εντόνως την πόλη μας κάθε χρόνο, μέσα από την παρουσίαση και συζήτηση ιστορικών στοιχείων, τρεχουσών δεδομένων και προβλέψεων, καθώς και πρακτικών και ερευνητικών λύσεων για την αντιμετώπιση του ζητήματος, φυσικά με ανάδειξη και της κοινωνικής του πτυχής. Επιπλέον, η ημερίδα αποσκοπεί στην κινητοποίηση των νέων φοιτητών και φοιτητριών του ΑΠΘ, αλλά και ατόμων της πόλης για προβληματισμό και δράση με την παροχή καινοτόμων ιδεών.

Στην εκδήλωση θα πραγματοποιήσουν ομιλίες, οι κύριοι/κυρίες:

Χρίστογλου Γεώργιος, Αναπληρωτής Προϊστάμενος Τμήματος Κατασκευών Έργων Δομών Περιβάλλοντος Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας

Τολίκα Κωνσταντία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γεωλογίας ΑΠΘ

Σαπουντζής Μάριος, Καθηγητής Δασολογίας ΑΠΘ

Θεοδοσίου Νικόλαος, Καθηγητής Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ

Σταυρίδης Χαράλαμπος, Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ, MSc, PhDc

Παπαδάκης Νικόλαος, Ομότιμος Καθηγητής Ιατρικής ΑΠΘ

Σπυρίδης Άνθιμος, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος Υετός Α.Ε.

Στην εκδήλωση συμμετέχουν, επίσης, εκπρόσωποι του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ, του Δήμου Θεσσαλονίκης, της Ελληνικής Υδροτεχνικής Ένωσης, του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας και του Γεωτεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή προς όλα τα άτομα.

Δηλώσεις συμμετοχής: bit.ly/FloodsThess

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ.