Εκδήλωση του ΤΕΕ/ΤΚΜ «Ημέρα Ειδικότητας Μηχανικού» για τους Μηχανολόγους Μηχανικούς

Τετάρτη 26, Απριλίου 2023 15:55

Το ΤΕΕ/ΤΚΜ και το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, διοργανώνουν εκδήλωση με αντικείμενο το επάγγελμα του Μηχανολόγου  Μηχανικού, καθώς και τη σύνδεση του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και των αποφοίτων του με το ΤΕΕ/ΤΚΜ, την Τετάρτη 03.05.2023, ώρα 18.00, στο αμφιθέατρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ (Μ. Αλεξάνδρου 49).

Η εκδήλωση πραγματοποιείται ως συνέχεια σειράς εκδηλώσεων με γενικό θέμα «ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ», που διοργανώνει το ΤΕΕ/ΤΚΜ, σε συνεργασία με τα αντίστοιχα Τμήματα Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ. Οι “Ημέρες Ειδικότητας” γίνονται με στόχο:

• να γνωρίσουν οι μηχανικοί τη δραστηριότητα της ακαδημαϊκής κοινότητας (προγράμματα, δράσεις κλ.).
  • να έρθουν σε επαφή οι φοιτητές με την πρακτική και τις συνθήκες άσκησης του επαγγέλματος.
  • να έρθουν σε επαφή οι φοιτητές με τομείς επαγγελματικής δραστηριότητας της ειδικότητας τους.
  • να υπάρξει στενότερη επικοινωνία και συνεργασία του ΤΕΕ/ΤΚΜ και του Πανεπιστημίου προς όφελος των μελών τους.