Ψήφισμα της Κοσμητείας της Πολυτεχνικής Σχολής για τον θάνατο του Μανώλη Γλέζου

Τετάρτη 01, Απριλίου 2020 17:12

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής εκφράζει τη βαθιά της θλίψη για την εκδημία του Μανώλη Γλέζου.
Είναι η θλίψη που αισθάνεται κάθε Έλληνας, αλλά και κάθε πολίτης του κόσμου, για τον πραγματικό πατριώτη που πάλεψε για την ελευθερία, τη δημοκρατία, τη δικαιοσύνη και την αξιοπρέπεια του ανθρώπου.
Είναι η θλίψη για τον πνευματικό άνθρωπο με το τεράστιο και πολύπλευρο έργο.
Είναι όμως και η θλίψη κάθε επιστήμονα που γνώρισε την επιστημονική συνεισφορά του Μανώλη Γλέζου σε θέματα προστασίας και αξιοποίησης των υδατικών πόρων, των εδαφικών πόρων και του περιβάλλοντος γενικότερα, τα οποία θεραπεύει και η Πολυτεχνική Σχολή.
Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της Σχολής μας είχε αναγορεύσει τον Μανώλη Γλέζο σε επίτιμο διδάκτορά του το 2001. Από τότε είχε φιλοξενήσει πολλές ομιλίες, διαλέξεις και συζητήσεις του με φοιτητές μας. Αλλά και η Κοσμητεία της Σχολής, με ομόφωνη απόφασή της, του απένειμε τιμητική πλακέτα για την προσφορά του τον περασμένο Ιούλιο.
Τιμώντας τη μνήμη του, η Κοσμητεία της Σχολής θα εξετάσει τη δυνατότητα να συνδιοργανώσει πολυθεματικό συνέδριο, μαζί με άλλες Σχολές του Α.Π.Θ.