Συνέντευξη του Κοσμήτορος στο ΤΕΧΝΟΓΡΑΦΗΜΑ του ΤΕΕ/ΤΚΜ

Τετάρτη 16, Ιουλίου 2014 10:33

Την πεποίθησή του ότι στη πολύχρονη ιστορία της, η Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ, κατάφερε να διατηρήσει ένα υψηλό επίπεδο σπουδών, εξέφρασε με συνέντευξή του στο "ΤΕΧΝΟΓΡΑΦΗΜΑ" ο Κοσμήτοράς της, Κωστής Κατσάμπαλος. Φυσικά, αναφέρθηκε στις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στα πανεπιστήμια και αναφέρθηκε στους στόχους που έχει θέσει αναλαμβάνοντας τα ηνία της Σχολής. Τόνισε ότι οι εξωτερικές αξιολογήσεις των επτά τμημάτων έχουν ολοκληρωθεί και ήδη έχει ξεκινήσει η αναθεώρηση των προγραμμάτων σύμφωνα με τις προτάσεις.  Υπογράμμισε ότι παραμένει επίκαιρο το αίτημα για "ανεξαρτητοποίηση" της Σχολής από το ΑΠΘ και αποκάλυψε πως ήδη έθεσε θέμα "ομοσπονδιοποίησης" στη Σύγκλητο του πανεπιστημίου. Ξεκαθάρισε ότι το Πολυτεχνείο εκπαιδεύει επιστήμονες και όχι τεχνίτες και είπε με νόημα ότι οι 10.000 απόφοιτοι των Πολυτεχνικών Σχολών είναι σε όλο τον κόσμο. Έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις πρωτοβουλίες που έχει πάρει η Σχολή για την αντιμετώπιση του μεγάλου προβλήματος της ανεργίας των μηχανικών και ευχήθηκε να συνεχιστεί η στενή συνεργασία του Πολυτεχνείου με το ΤΕΕ/ΤΚΜ.

Ολόκληρη η συνέντευξη στο επισυναπτόμενο αρχείο.