Πρόσκληση συμμετοχής σε Συνάντηση Εργασίας (Workshop) και Σεμινάριο (Training Course)

Πέμπτη 16, Οκτωβρίου 2014 15:02

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝIKΩΝ

ΤΟΜΕΑΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014

Κτ. Υδραυλικής, 1ος όροφος

Στο πλαίσιο των δράσεων του ευρωπαϊκού έργου “BSB-NET Eco” που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα BLACK SEA JOP, διοργανώνονται στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014:

α) Συνάντηση εργασίας (Workshop) με θέμα: «Exchange of experience on water quality and pollution management».

β) Σεμινάριο (Training Course) με θέμα: «Tools and methodologies in confronting coastal water pollution».

Στις εκδηλώσεις αναμένεται να προσέλθουν εκπρόσωποι όλων των εταίρων του έργου από 5 χώρες, καθώς επίσης και προσκεκλημένοι Έλληνες και ξένοι ομιλητές.

Σχετικά επισυνάπτεται το πρόγραμμα των εκδηλώσεων.

Σκοπός των δύο εκδηλώσεων είναι η ενημέρωση όλων των δυνητικά ενδιαφερομένων φορέων και πολιτών (π.χ. Περιφερειακές και Δημοτικές Αρχές, Ακαδημαϊκή Κοινότητα, ΜΚΟ, Ιδιωτικοί Φορείς, Λιμενικές Εγκαταστάσεις κ.α.) για τις εξελίξεις και προοπτικές στο αντικείμενο της διαχείρισης της ρύπανσης των υδάτων και του παράκτιου περιβάλλοντος ειδικότερα.

Στο έργο συμμετέχει από ελληνικής πλευράς το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών).

Οι εργασίες της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθούν στην Αγγλική γλώσσα.

Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη για όλους, ενώ στους συμμετέχοντες θα δοθεί σχετική βεβαίωση παρακολούθησης.

Με τιμή

Για την Ερευνητική Ομάδα του ΑΠΘ