Νέα διάκριση για τη φοιτητική ομάδα ART του ΑΠΘ

Δευτέρα 28, Σεπτεμβρίου 2015 13:40

Η φοιτητική ομάδα Formula Aristotle Racing Team (ART) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κατέκτησε τη 2η θέση στον Διεθνή Διαγωνισμό Formula Student, που πραγματοποιήθηκε στο Varano της Ιταλίας στις 11/9/2015.

Η ομάδα κατέλαβε τη 2η θέση στην παρουσίαση των σχεδίων του νέου της μονοθέσιου, συλλέγοντας 280 από τους 325 πόντους συνολικά, ανταγωνιζόμενη ομάδες από χώρες, όπως η Αγγλία, η Γερμανία, η Αυστρία, η Ιταλία, η Τσεχία, η Πορτογαλία και πολλές άλλες.

Το νέο μονοθέσιο φέρει μεγάλες αλλαγές στο σχεδιασμό του, καθώς αποτελείται από πλαίσιο τύπου Monocoque και ένα πλήρες αεροδυναμικό πακέτο.

Στόχος πλέον της ομάδας για τη φετινή αγωνιστική σεζόν, είναι η κατασκευή του πέμπτου κατά σειρά αγωνιστικού μονοθέσιου και η συμμετοχή της, το επόμενο καλοκαίρι, σε ακόμα μεγαλύτερους διεθνείς αγώνες Formula Student, όπως στο Hockenheim της Γερμανίας.