Σύμφωνο Συνεργασίας μεταξύ της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ και του Ελληνικού Δικτύου Πόλεων με ποτάμια

Δευτέρα 29, Οκτωβρίου 2018 13:55

Tην Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018, στις 11 π.μ., θα υπογραφεί Σύμφωνο Συνεργασίας μεταξύ της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ και του Ελληνικού Δικτύου Πόλεων με Ποτάμια, στην αίθουσα Συνεδριάσεων/Σεμιναρίων της Κοσμητείας της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ (1ος όροφος, 3η Πτέρυγα Πολυτεχνικής Σχολής).

Η συνεργασία μεταξύ των δύο φορέων έγκειται στον τομέα της προστασίας και αναβάθμισης του φυσικού περιβάλλοντος και συγκεκριμένα στα ποτάμια οικοσυστήματα, μέσα από ερευνητικές, πειραματικές και εκπαιδευτικές δράσεις, εκπόνηση σχετικών μελετών, καθώς και οργάνωση εκδηλώσεων, ημερίδων και άλλων δράσεων ευαισθητοποίησης των φορέων και δημοτών - και κυρίως των νέων ανθρώπων - σε περιβαλλοντικά θέματα. Επιπρόσθετα, οι δύο φορείς θα συνεργαστούν σε θέματα στρατηγικής συνεργασίας και αλληλοϋποστήριξης με συμμετοχή σε προτάσεις έργων.

Το Ελληνικό Δίκτυο Πόλεων με ποτάμια, με έδρα τον Δήμο Τρικκαίων, ιδρύθηκε στα Τρίκαλα στις 13 Ιουνίου του 2006, με αφορμή τη συμμετοχή της Δημοτικής Επιχείρησης Κοινωνικής Ανάπτυξης (Δ.Ε.Κ.Α) Τρικάλων και κατ’ επέκταση του Δήμου Τρικκαίων, στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Interreg IIIC-South «Ένωση περιοχών με ποτάμια». Κύριος στόχος του Δικτύου είναι η ανάληψη και υλοποίηση πολιτικών που αφορούν την περιβαλλοντική, πολιτιστική, αισθητική και οικονομική ανάπτυξη των ποτάμιων οικοσυστημάτων. Σήμερα, το Δίκτυο αριθμεί 26 μέλη - Δήμους της χώρας που διαρρέονται από ποτάμια.

Αμέσως μετά την υπογραφή του συμφώνου, ο Δήμαρχος Τρικκαίων, Δημήτρης Παπαστεργίου, Πρόεδρος του Ελληνικού Δικτύου Πόλεων με Ποτάμια και Πρόεδρος της Επιτροπής Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) θα δώσει διάλεξη με θέμα: «Σύγχρονες και ευφυείς πόλεις: Η περίπτωση των Τρικάλων». Η διάλεξη θα δοθεί στις 12:30, στο Αμφιθέατρο A. Τσιούμης της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ (Ισόγειο Κτιρίου Τοπογράφων, έναντι Κυλικείου Πολυτεχνικής Σχολής).

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.